TRAFİK IŞIKLARINA BİR RENK DAHA EKLENEBİLİR

Elektrikli araçların artması nedeniyle trafik lambaları şekil değiştirebilir. Trafik lambalarına dördüncü bir renk daha eklenmesi gündemde.

Trafik Işıklarına Bir Renk Daha Eklenebilir

Türkiye'de henüz yollarda görünmese de elektrikli otonom araç kullanımı gün geçtikçe artıyor. Ancak uzmanlara göre, bu araçların artması geleneksel trafik düzeninde değişikliklere neden olabilir.

ABD'de yapılan bir araştırma, otonom ve elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla trafik lambalarına beyaz renk eklenmesi gerektiğini ortaya koydu. Bu çalışma ayrıca beyaz ışığın trafik sorunlarını büyük ölçüde çözebileceği iddiasını da destekliyor.

Üniversite akademisyenleri, mevcut trafik lambalarına yeşil, sarı ve kırmızı renklere ek olarak bir renk daha eklenmesi gerektiğini belirtiyorlar: beyaz. Elektrikli araçlar ve otonom sürüş teknolojisinin daha az çevresel zarara neden olduğu düşünülerek beyaz ışığın kullanılması öneriliyor. Bu yeni dört renkli sistemin, araçlar ve yayalar için trafik akışını yüzde 25 oranında iyileştirebileceği belirtiliyor. Otonom araçlar sadece kendilerini yönetmekle kalmıyor, aynı zamanda trafik akışını iyileştirmek için birbirleriyle ve merkezi trafik bilgisayar sistemiyle iletişim kuruyorlar.

UHA Haber Merkezi - MİRAÇ GEÇİLMEZ

BELEDİYELER

EKONOMİ